O Niewistce

       Niewistka- wieś położona na wzniesieniu nad Sanem, przy którym biegł dawny szlak handlowy, wiodący od Sanoka do Przemyśla. Miejscowość wzmiankowana była po raz pierwszy w XV wieku. W 1436r. whodziła w skład potężnego majątku Kmitów, tzw. dóbr dynowskich, lokowana na prawie niemieckim. W roku 1460 wraz z Dynowem, Wołodzią, Warą, Siedliskami i innymi okolicznymi miejscowościami stanowiła własność Małgorzaty z Kmitów Mościcowej. W latach 70. XX wieku wieś zyskała rozgłos w związku z planowaną budową zapory wodnej na Sanie. Projektowany zalew miał mieć ok. 24 km długości.

       Niewistka, jak i inne wsie Gminy Dydnia, ze względu na swoją burzliwą historię inspirowała do napisania wielu utworów literackich, m.in. słynnego dwutomowego dzieła Władysława Łozińskiego pt. "Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku". Na kartach tej książki jedną z ciekawych postaci jest Jacek Dydyński z Niewistki, stolnik sanocki, lisowczyk. Autor pisał o nim: "(...) rodzaj zajazdowego kondotiera, który oddawał się na usługi braci szlachty, potrzebujących jego szabli i jego doswiadczenia". Właściciel Niewistki, z racji swojej sławy zwany "Jackiem nad Jackami", został uwieczniony w serialu telewizyjnym "Rycerze i rabusie" nakręconym w 1984 roku.

        W Niewistce warto obejrzeć drewniany kościół filialny pw. Matki Bożej Anielskiej (parafia Wara). Świątynia została wzniesiona w 1872r. Jej fundatorem był Jan Bobczyński, którego syn ks. Bolesław Bobczyński, ówczesny dziekan jasielski, poświęcił kościół w roku 1873. Pod koniec XX wieku wybudowany został nowy kościół, w którym od 2004 r. wierni gromadzą się na mszy świętej oraz innych uroczystościach. Obok wzniesiono okazałą, strzelistą dzwonnicę. Atrakcją miejscowości są drewniane i kamienne przydrożne krzyże, licznie występujący starodrzew oraz osobliwości przyrody, tj. kłokoczka południowa rosnąca w okolicznych lasach. Turystów do Niewistki przyciągają piękne widoki, cisza oraz bliskość naturalnych zasobów przyrodniczych, m.in. owoce runa leśnego.  

 

 

Opracowanie: Piotr Szul